امروز چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸
۲۱:۰۴:۵۵ - یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بازگشت ۹ میلیادر دلار از صادرات غیرنفتی نرخ ارز را کاهش داد
بازگشت ۹ میلیادر دلار از صادرات غیرنفتی نرخ ارز را کاهش داد
شقاقی درباره علت کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر اظهار داشت: به باور بنده این کاهش جدا از پیغام و پسغام‌ها برای مذاکره است و دلیل اصلی همان تسریع ورود ارز به کشور است.

شعارسال: وحید شقاقی در مورد دلیل کاهش نرخ دلار در بازار آزاد و ورود آن به کانال ۱۲ هزار تومان، گفت: باید توجه داشت که در سال گذشته تقریبا ۱۰ میلیارد دلار از صادرات غیرنفتی کشور وارد کشور شده بود که با اقدامات و فشار بانک مرکزی نزدیک به ۹ میلیارد دلار آن نیز در دو سه ماه اخیر برگشت داده شد.

وی ادامه داد: بنابراین بازگشت ۱۹ میلیارد دلار از مجموع ۴۴ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی، توانایی سامانه نیما را افزایش داده است و این باعث تسریع مراودات صادرکنندگان و واردکنندگان شده است. نباید فراموش کرد ۱۹ میلیارد دلار رقم بزرگی است که تاثیرات مثبتی در بازار می‌تواند داشته باشد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: به هر اندازه تراز ارزی کشور بهبود یابد تاثیر مثبتی در نرخ ارز نیز خواهد گذاشت و بالعکس. البته به باور بنده این کاهش جدا از پیغام و پسغام‌ها برای مذاکره است و دلیل اصلی همان تسریع ورود ارز به کشور است.

شقاقی در مورد تاثیر تحریم بخش پتروشیمی کشور گفت: این بخش از اهمیت بالایی برای اقتصاد ایران برخورد است و تقریبا ۳۰ درصد از صادرات غیرنفتی ما را شامل می‌شود و به همین دلیل از منابع مهم ارزآوری کشور است، بنابراین باید منتظر ماند و دید که وزارت نفت چه برنامه‌ای برای این موضوع دارد.

وی افزود: البته در مورد تاثیرات این تحریم دو موضع وجود دارد، برخی‌ها باور دارند که این تحریم تاثیری ندارد و برخی دیگر نیز به تاثیرات بالای آن اشاره می‌کنند.

این اقتصاددان در مورد دلیل عدم تاثیر خبر تحریم بخش پتروشیمی بر نرخ ارز گفت: سفر نخست وزیر ژاپن، آقای آبه به ایران و احتمال مطرح شدن بحث احتمال کاهش تنش‌ها بین ایران و آمریکا توانست تا حدودی تاثیرات این خبر را خنثی کند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایلنا ، تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ ، کدخبر: ۷۷۱۳۰۶ ، www.ilnanews.ir


منبع :: بازگشت ۹ میلیادر دلار از صادرات غیرنفتی نرخ ارز را کاهش داد

خبر فوری  پزشکان واقعا چقدر باید مالیات بدهند؟

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاارگاد