امروز یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸
۱۱:۱۹:۳۲ - چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سهمیه‌بندی کالا به معنای دولتی شدن اقتصاد نیست
سهمیه‌بندی کالا به معنای دولتی شدن اقتصاد نیست
معاون اسبق وزارت صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر سهمیه‌بندی کالا برای نظارت کامل بر نحوه توزیع گفت: سهمیه‌بندی کالا به معنای دولتی شدن اقتصاد نیست.

شعارسال: محمدصادق مفتح با اشاره به لزوم حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، اظهار کرد: باید بر توزیع کالای اساسی نظارت کامل داشت تا درست به دست مردم برسد.

وی با تشریح تأثیر نظارت دقیق بر توزیع، خاطرنشان کرد: سهمیه‌بندی کالا به‌هیچ‌وجه به معنای دولتی کردن اقتصاد نیست.

معاون اسبق وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: اغلب کشورهای جهان چنین سامانه‌ای بر توزیع کالا را بکار گرفته‌اند و در آمریکا نیز ۴۰ میلیون نفر تحت پوشش چنین سیستم توزیع کالا هستند.

مفتح با تأکید بر استفاده از فناوری‌های جدید در اجرای این طرح، افزود: استفاده از ظرفیت‌های فناوری اطلاعات در ایجاد سامانه‌ای بر توزیع کالاهای اساسی فرصتی برای اجرای دقیق و یکپارچه این سیستم دانست.

وی در تشریح مفهوم نظارت با تأکید بر کنترل از ابتدا تا انتها بر زنجیره تولید و توزیع، خاطرنشان کرد: برای مثال ذرت را باید با نظارت دقیق در اختیار مرغداری‌ها قرار داد و به نسبت ذرت تحویلی از آن‌ها برابر نرم موجود، گوشت مرغ یا تخم‌مرغ دریافت کرد و بر اساس آن، سیستم توزیع را تا سطحی که به دست مردم برسد، بکار گرفت.

معاون اسبق وزارت صنعت، معدن و تجارتبا اشاره به اینکه گرانی، گران‌فروشی و تشدد قیمت، سه مفهوم مستقل از هم هستند، گفت: گرانی نتیجه یک سیاست غلط است و به متغیرهای اقتصاد کلان مربوط می‌شود که می‌توان آن را با تصحیح سیاست‌ها، تصحیح کرد که کنترل تورم و نقدینگی کشور از این مقوله هستند.

وی ادامه داد: اما گران‌فروشی و تشدد قیمت، هر دو تخلف هستند و به نظارت نادرست و ناکافی مربوط می‌شوند و مانند یک تخلف باید به آن‌ها رسیدگی کرد.

مفتح در پایان سیستم کالابرگ الکترونیکی را گامی برای نظارت درست دانست و تصریح کرد: سهمیه‌بندی کالا را حتی در یک اقتصاد باز و در شرایطی که فشاری بر کشور نیست نیز باید اجرا کرد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری آنا ، تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ، کدخبر: ۳۷۹۶۸۰ ، www.ana.ir


منبع :: http://shoaresal.ir

خبر فوری  سبدهای جانشین نفت ایران

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاسارگاد