امروز چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸
۱۹:۳۵:۰۷ - چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
«شینزو آبه» از میانجی‌گری در خاورمیانه چه منافعی را دنبال می‌کند؟
«شینزو آبه» از میانجی‌گری در خاورمیانه چه منافعی را دنبال می‌کند؟
جهان «آبه شینزو» به تهران رسید. او هنگام ترک توکیو اظهار داشت که سفرش به تهران برای برگرداندن ثبات و صلح به خاورمیانه است.

به گزارش خبرگزاریخبرآنلاین ساعاتی پیش نخست وزیر ژاپن وارد کشورمان شد. این سفر در حالی برنامه ریزی شده است که فروش نفت ایران به ژاپن به دلیل تحریم های امریکا با مشکل مواجه شده و ژاپن از این منظر روزهای سختی را پیش روی خود می بیند.

بر اساس گزارش روزنامه ژاپنی «ماینیچی شینبون»اگر تنش‌های نفتیافزایش پیدا کند، اقتصاد ژاپن نیز صدمه خواهد دید. حدود ۸۰ درصد از نفتی که ژاپن وارد می‌کند، از خاورمیانه است.

این در حالی است کهآمار منتشر شده از سوی گمرک ژاپن نشان میدهد در سال ۲۰۱۸ صادرات ژاپن به ایران ۲۰ درصد کاهش داشته و به ۷۰۱ میلیون و ۶۸۰ هزار دلار رسید. از طرف دیگر، واردات ژاپن از ایران ۲.۷ درصد کاهش داشته و به ۳ میلیارد و ۴۶۱ میلیون دلار رسیده است. همچنین آمار منتشر شده نشان می‌دهد میزان خودرو صادر شده از ژاپن به ایران ۴۳.۸ درصد کاهش داشته و از ۳۱۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۷ به ۱۷۴ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸ افت پیدا کرد.

خبر فوری  کلاهبرداری در پوشش وام‌های یک ساعته/ تبلیغ جنگ با خدا بر در و دیوار شهر

نیویورک تایمز در تحلیلی ازسفر «شینزو آبه» به تهران نوشت: حضور بالاترین مقام دولتژائن در ایران یکی دیگر از اقدامات وی در عرصه فعالیت‌های جهانی او است که بعد از ۴۰ سال اتفاق افتاده است.

در واقع « شینزو»با سفر به تهران خود را مابین ایران و امریکا قرار داده است.تنش هایی که با بیرون آمدن امریکا از توافق هسته ای در خاورمیانه ایجاد شده و باعث به هم خوردن تعادل در اقتصاد خاورمیانه شده نه تنها کشورهای خاورمیانه که کشورهای آسیایی را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

این تنش ها برای رهبران اقتصادی ژاپن دردسرهای فراوانی را به دنبال داشته اند.از مهمترینتاثیرات این تنش ها فشارهای امریکا به این کشوربرای متوقف کردن واردات نفت از ایران بوده است. از این رو درحال حاضر رهبران اقتصادی ژاپن به دنبال بازسازی روابط ایران و آمریکا هستند تا بتوانند از تنش های خاورمیانه بکاهند.

آبه یکی از باسابقه‌ترین و پرکارترین نخست وزیران در ژاپن است و اگر بتواند به تنش‌های خاورمیانه پایان دهد پرونده باشکوه دیگری را به سابقه کاری اش در ژاپن خواهد افزود.

خبر فوری  تا مردم گران می‌خرند، خودروسازان گران می‌فروشند

نخست وزیر ژاپن در تلاش است تا روابطش را با ترامپ نیز علیرغم مشکلاتی که به دلیل تحریم نفت ایران برایشان ایجاد شده است ادامه دهد اما از سوی دیگردر سفرش به تهران می خواهد با مقامات ایرانی دیدار داشتهو روابطش با ایرانیان را بهبود بخشد.

نیویرک تایمز در این گزارش تاکید کرده است: بهبود در روابط بین ایران و آمریکا توسط ژاپنی ها برنامه ای بلند مدت است و احتمال وقوع این اتفاق بسیار پایین است.

مقامات رسمی ژاپنروز گذشته (۲۱خرداد) اعلام کرده اندکه آبه برای سفر به تهران از هیچ مقام امریکایی دستور نگرفته است و این تصمیم خود ژاپن و نخست وزیر آن بوده است.

«یوشیهیده سوگا» سیاستمدار ژاپنی می گوید: آبه به دنبال کاهش تنش های منطقه ای است و خود نخست وزیر قبل از اینکه توکیو را به مقصد تهران ترک کند گفته بود که به دنبال برگرداندن صلح به خاورمیانه است.

«توبیاس هریس» کارشناس سیاست در تِئِنو و مشاور در واشنگتن در این باره می گوید: برنامه ای که آبه در نظر دارد برنامه ای طولانی مدت است اما رخ دادن آن بعید نیست چرا که ژاپن هم با ایران و هم با امریکا روابط خوبی دارد و ممکن است باعث بهبود وضعیت ایران و امریکا شود.

خبر فوری  سهمیه‌بندی کالاها به نفع سفره خانوارهاست؟

وی همچنین افزود: “ژاپن مصرف کننده مهمی برای ایران محسوب می شود ولی بازهم خریدار عمده ایران نیست”

یوکیو اکاموتو دیپلمات سابق ژاپنی و مشاور سیاست گذاری در ژاپن نیز دربارهمسافرت آبه به تهران می گوید: سفر آبه به تهران موقعیتی است برای پیروزی او در انتخابات مجلس ماه آینده و افزودن یک افتخار در کارنامه کاری اش.

دنیل اسنیدر کارشناس سیاسی در دانشگاه استنفورد می گوید: “در حال حاضر احتمال سفر رئیس جمهور فرانسه به ایران صفر است ولی با سفر شینزو آبه به تهران احتمال اینکه مقامات سایر کشورها راه او را دنبال کنند بسیار زیاد است.”

۲۲۶۲۲۷


منبع :: «شینزو آبه» از میانجی‌گری در خاورمیانه چه منافعی را دنبال می‌کند؟

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاارگاد