امروز جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹
12:50:18 - جمعه 11 سپتامبر 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
قدرت وام‌دهی به تعاونگران افزایش خواهد یافت
قدرت وام‌دهی به تعاونگران افزایش خواهد یافت
وزیر تعاون در مراسم گرامیداشت هفته تعاون وعده داد، قدرت وام‌دهی به تعاونگران افزایش خواهد یافت.

شعار سال: محمد شریعتمداری در حاشیه مراسم گرامیداشت هفته تعاون و افتتاح طرح‌های تعاونی که با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، اظهار داشت:

تا پایان مردادماه امسال ۲۳ هزار و ۷۲۲ تعاونی ثبت شده است که ۱۰ هزار و ۳۵۰ تعاونی زنان یعنی ۴۳.۶ درصد آن‌ها فعال است.

نگاه به پدیده تعاونی در شروع انقلاب همه جانبه بود و تعاونی‌ها در رساندن کالا به مردم نقش موثری داشتند و مشارکت خود را در توزیع کالا با قیمت‌های مناسب انجام می‌دادند. همچنین زمانی که ساخت مسکن برای محرومان مطرح شد وارد عرصه شدند.

تعاونی‌ها در دنیا از دل اقتصاد آزاد در بریتانیا و همزمان با شکستی در اقتصاد آزاد، با همکاری کارگران و کارفرمایان ایجاد شد.

وزیر تعاون در ادامه تصریح کرد: یکی از دلایل مهمی که تعاونی‌ها در کشور به صورت پایدار فعالیت نمی‌کنند این است که به برخی از ترجیحات در قوانین که به نفع بخش تعاون وضع شده کمتر توجه می‌شود.

در دولت تدبیر و امید تلاش کردیم قوانین موجود را دوباره فعال و شرایطی را فراهم کنیم تا ترجیحاتی که به طور طبیعی تعاونی‌ها از آن برخوردار و تقویت می‌شوند و همچنین ارزش افزوده‌ای را به مردم و اعضای تعاونی ارائه می‌کنند، را پایدار کنیم.

خبر فوری  پهلو گرفتن سومین کشتی حامل کالای اساسی برای تخلیه در بندر بوشهر

*** اقدامات در بخش تعاون

شریعتمداری با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در بخش تعاون، گفت: به طور مثال ۳ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان از محل منابع صندوق توسعه ملی برای هزینه در تعاونی‌های کشاورزی، صنعت و گردشگری است که در اختیار بانک توسعه تعاون قرار گرفت و با نرخ ترجیحی به آن‌ها پرداخت می‌شود.

همچنین از طریق ایجاد خط اعتباری و رابطه بین بانک‌توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارتخانه در حوزه بانک توسعه تعاون، خط اعتباری چهار هزار میلیارد تومانی با نرخ ۸ و ۱۲ درصد اماده کردیم تا در اختیار تعاونی‌ها قرار دهیم.

سهم تعاونی‌ها از کل خصوصی‌سازی که تا کنون ۴۲ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود نیز برای تقویت نهاد‌های زیرساختی این بخش و ایجاد توانمندسازی را دوباره فعال کردیم و اکنون ردیف مشخصی معین شده و مبلغ ۵ میلیارد تومان اعتبارات توانمند سازی، ۱۲ برابر شده است.

خبر فوری  باید کانالی مالی انتقال ارز دارو از ایران به چین ایجاد شود

وی در ادامه اضافه کرد: ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان منابعی است که در بودجه سال گذشته و امسال پیش بینی شده است تا با افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون قدرت وام دهی به تعاونی‌ها را تقویت کنیم.

*** افزایش قدرت وام‌دهی

شریعتمداری به تعاونی‌ها وعده داد که تمام تلاش خود را برای افزایش قدرت وام‌دهی به آن‌ها به کار ببندد و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون تنها نهاد حمایت کننده وام دهی به تعاونی‌ها است که باید حمایت شود.

وی در ادامه افزود: ۲۲.۵ درصد تعاونی‌ها در بخش صنعت فعال هستند وکه ۴۴.۶ درصد از تعاونی‌های بخش صنعت مربوط به بانوان است.

همچنین ۲۵۱ تعاونی دانش بنیان ثبت شده است که عموما جوانان فرهیخته و دانشمند هستند و با همفکری خود محصولات خود را تولید و در سطح کشور و دنیا توزیع می‌کنند.

خبر فوری  ۵ میلیارد دلار کالای اساسی از ابتدای سال ترخیص شده است

*** الزامات بخش تعاون

وزیر تعاون در پایان، اظهار داشت: نوگرایی در امر تعاونی و تاسیس تعاونی‌های نوبنیان و نوبنیاد در عرصه فعالیت‌های تعاونی‌های کشور یکی از اقدامات ماست و مرکز نوآوری و توسعه تعاونی‌های نوبنیان (منتا) یکی از ابداعات مهم است که در توسعه تعاونی‌ها کمک می‌کند.

در سند ملی توسعه بخش تعاون، ۲۲ تکلیف برای بخش‌های مختلف دولتی قائل شده‌اند که این سند پیگیری شده و مهمترین سند توسعه بخش تعاون در این بخش است.

در قانون، خصوصی سازی باید بر پایه استفاده و مشارکت بخش تعاونی انجام شود، اما در عمل این اتفاق نیفتاده است؛ بنابراین از این پس در خصوصی‌سازی‌ها توجه به تعاون و عضو کردن کارگران در آن‌ها یکی از اقدامات دیگری است که باید انجام شود و پیگیر آن هستیم.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری صنایع ، تاریخ انتشار ۱۹ شهریور ۹۹، کد خبر: ۲۱۳۱۹۶، www.sanayepress.com

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اخبار متفرقه
بانک پاارگاد