امروز پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
16:06:35 - یکشنبه 11 اکتبر 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ناظر بازار برای کنترل بازار تسه‌ها چه راهکاری دارد؟
ناظر بازار برای کنترل بازار تسه‌ها چه راهکاری دارد؟
صف‌های خرید تسه‌ها امروز با رشد ۵ درصدی این تسه‌ها همراه بود که پیش بینی می‌شود با ادامه این مسیر برای بار سوم در تاریخ معاملات این اوراق، قیمت آن از مرز ۱۰۰ هزار تومان بگذرد، باید دید ناظر بازار این بار برای کنترل بازار چه راهکاری اتخاذ می‌کند.

شعار سال: رشد قیمت اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن (تسه) ادامه یافت. غالب تسه‌ها امروز نیز در فرابورس صف خرید شدند و رشد قیمت ۵ درصدی را به ثبت رساندند.

قیمت تسه شهریور ۹۹ به بیش از ۹۵ هزار تومان رسید و برآورد می‌شود با ادامه این مسیر طی روز‌های آینده قیمت تسه برای سومین بار در تاریخ معاملات این اوراق در فرابورس به بیش از ۱۰۰ هزار تومان برسد. پیش از این یک بار تابستان ۹۳ این اتفاق رخ داد و بار دیگر تابستان ۹۵.

بررسی معاملات امروز دیگر اوراق تسهیلات مسکن نشان می‌دهد، تسه ماه‌های قبل‌تر نیز در سقف مجاز قیمت‌گذاری شده‌اند. بر این اساس نرخ تسه‌های سررسید سال ۹۹ در کانال ۹۰ هزار تومان به قرار گرفت. تسه‌های ماه‌های سال ۹۸ نیز بیش از ۸۵ هزار تومان قیمت‌گذاری شدند.

خبر فوری  مصرفِ غیرمجاز 500 مگاوت برق در کشور از سوی بیت‌کوین‌ سازها!

این قیمت‌ها در حالی است که سال گذشته در همین روز‌ها نرخ تسه‌ها در کانال ۴۰ هزار تومان قرار داشت. رشد قیمت این اوراق در ماه‌های اخیر شدت یافته است، به طوریکه برخی از آن‌ها طی دو ماه گذشته حدود ۳۰ درصد رشد را تجربه کرده‌اند.

در حالی تسه‌ها برای رسیدن به نرخ ۱۰۰ هزار تومان خیز برداشته‌اند که به ازای هر ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات مسکن باید یک اوراق تهیه شود؛ بنابراین برای دریافت وام ۲۴۰ میلیونی مسکن اولی‌ها در تهران (۲۰۰ میلیون تومان وام مسکن و ۴۰ میلیون تومان جعاله) باید ۴۸۰ برگه تسه خریداری کرد. بر این اساس متقاضیان این وام باید حدود ۴۸ میلیون تومان برای دریافت آن بپردازند. این رقم سال پیش در همین روز‌ها حدود ۱۹ میلیون تومان بود.

خبر فوری  نرخ مالیات بر عایدی املاک از ۳۵ درصد شروع شود

محدودیت بیشتر یا عرضه بیشتر؟
رسیدن نرخ اوراق تسهیلات مسکن به بیش از ۱۰۰ هزار تومان در سال ۹۳ موجب شد ناظر بازار محدودیت‌هایی را در بازار در راستای کاهش سفته بازی اعمال کند. با این حال عدم تناسب عرضه و تقاضای اوراق در فرابورس در کنار افزایش سقف تسهیلات مسکن موجب شد که نرخ این اوراق بار دیگر در سال ۹۵ از مرز ۱۰۰ هزار تومان عبور کند. افزایش عرضه راهکاری بود که در آن سال برای کنترل نرخ‌ها انجام شد.

محدودیت‌ها در حال حاضر در بازار تسه به این شکل است که خریداران این اوراق تا ۴ ماه اجازه فروش آن را ندارند. همچنین هر کد معاملاتی در هر جلسه نمی‌تواند بیش از ۲۸۰ برگه سفارش خرید وارد کند. اما با وجود این محدودیت‌ها رشد قیمت‌ها ادامه داشته است. احتمال افزایش سقف تسهیلات مسکن که اخیرا وزیر راه و شهرسازی از ارائه پیشنهاد آن به بانک مرکزی خبر داده بود یکی از دلایل افزایش اقبال از خرید تسه‌ها عنوان می‌شود. در عین حال نرخ صعودی دلار در بازار، موجب افزایش انتظارات تورمی از جمله در بازار مسکن شده و این خود استقبال از خرید مسکن با کمک دریافت تسهیلات را افزایش داده است.

خبر فوری  لایحه ساماندهی پایانه های فروشگاهی در مسیر شورای نگهبان

باید دید این بار با رسیدن نرخ تسه‌ها به مرز روانی ۱۰۰ هزار تومان ناظر بازار چه اقدامی برای کنترل بازار انجام خواهد داد؟

شعار سال با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از بورسان، تاریخ انتشار خبر: ۱۹ مهر ۱۳۹۹، کد خبر: -، bourseon.com

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاارگاد