امروز دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹
2:44:08 - چهارشنبه 12 آگوست 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
پاسخ سازمان خصوصی‌سازی به اطلاعیه پالایش و پخش
پاسخ سازمان خصوصی‌سازی به اطلاعیه پالایش و پخش
داستان تکذیب‌های مکرر سازمان‌خصوصی‌سازی، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت نفت و شرکت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی هنوز ادامه دارد.

شعار سال: در همین راستا سازمان خصوصی‌سازی بار دیگر با انتشار اطلاعیه‌ای به سخنان مسئولان شرکت پخش و پالایش پاسخ داد. روابط عمومی سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد: بر اساس تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، به دولت اجازه داده‌شده است که باقیمانده سهام دولت در شرکت‌ها را به روش‌های معمول و یا از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) عرضه و به فروش برساند. بر این اساس مسئولیت تأسیس این صندوق‌ها بر عهده وزارتخانه تخصصی مربوطه گذاشته‌شده است و هیچ دستگاهی غیر از دستگاه تخصصی مربوطه (که در مورد صندوق دارا دوم، وزارت نفت است)، حق تشکیل صندوق را ندارد و این مجوز قابل‌انتقال به هیچ دستگاه اجرایی دیگری نیست. لذا موضوع اعطای اختیار توسط وزارت نفت و شرکت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی به وزارت امور اقتصادی و دارایی هیچ‌گونه موضوعیت قانونی ندارد.

خبر فوری  رئیس اتاق مشترک ایران و عراق تشریح کرد دستاوردهای سفر رئیس جمهور به عراق

متعاقب این ظرفیت قانونی، در ابتدای سال جاری هیئت محترم وزیران به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داد تا در قالب ۳ صندوق سرمایه­‌گذاری قابل معامله (ETF) باقیمانده سهام دولت را به شرح زیر واگذار نماید:

۱. – صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله بانک و بیمه، شامل باقیمانده سهام دولت در بانک‌های صادرات، ملت، تجارت و شرکت‌های بیمه البرز و اتکایی امین.

۲. – صندوق سرمایه­‌گذاری قابل معامله پالایشی شامل باقیمانده سهام دولت در پالایشگاه‌های اصفهان، تهران، بندرعباس و تبریز.

۳. – صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله صنایع خودرویی و فلزی شامل باقیمانده سهام دولت در شرکت‌های ایران‌خودرو، سایپا، فولاد مبارکه و ملی صنایع مس.

خبر فوری  بانکداری در ایران صد در صد غیر اسلامی است

همان‌گونه که ملت شریف مستحضرند، وزارت امور اقتصادی و دارایی به‌عنوان دستگاه تخصصی بانک‌ها و بیمه‌‌ها در اردیبهشت‌ماه جاری صندوق دارا یکم را تشکیل و واحدهای آن صندوق را از طریق پذیره‌نویسی به عموم مردم عرضه نمود.

در خصوص تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله پالایشی، باوجود پیگیری‌های مکرر و تشکیل چندین جلسه با مسئولان مربوطه در وزارت نفت در سازمان خصوصی‌سازی برای تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله پالایشی، متأسفانه زیرساخت‌های لازم برای تأسیس این صندوق توسط آن وزارتخانه فراهم نگردید و درنتیجه این صندوق تأسیس نشد. پس‌ازاینکه روش واگذاری باقیمانده سهام دولت در پالایشگاه‌ها از طریق ETF پالایشی به نتیجه نرسید، به‌ناچار سازمان خصوصی‌سازی پیشنهاد عرضه باقیمانده سهام دولت در این ۴ پالایشگاه به‌صورت بلوکی را به هیئت واگذاری ارائه داد و بر آن اساس هیئت محترم واگذاری اجازه عرضه بلوکی پالایشگاه‌های فوق را به این سازمان اعطا نمود.

خبر فوری  شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی در بورس درج شد

لازم به ذکر است، درصورتی‌که عرضه بلوکی این پالایشگاه‌ها موفق نباشد، سازمان خصوصی‌سازی به‌صورت خرد و تدریجی و به‌صورت عرضه شناور باقیمانده سهام این پالایشگاه‌ها را به عموم مردم در بازار سرمایه عرضه می‌کند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزار صدای بورس، تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۹، کد خبر: ۴۱۵۳۱۹، www. sedayebourse.ir

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اخبار متفرقه
بانک پاارگاد