امروز سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸
۰:۵۷:۴۸ - شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
دو سناریو از رشد اقتصادی و صادرات نفت ایران در سال‌های ۹۷ و ۹۸
مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی از رشد اقتصادی بین منفی ۲.۶درصد تا منفی ۵.۵درصد در پایان سال ۹۷ و همچنین تداوم رشد اقتصادی منفی در سال ۹۸ تحت تأثیر کاهش صادرات نفت خبر داد.


شعار سال: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با در نظر گرفتن دو سناریو پیش‌بینی کرده که رشد اقتصادی سال ۹۷ بین منفی ۵٫۵ درصد تا منفی ۲٫۶ درصد و در سال ۹۸ در خوش‌بینانه‌ترین حالت منفی ۴٫۵ درصد و در بدبینانه‌ترین حالت منفی ۵٫۵ درصد خواهد بود.

گزارش اخیر نشان می‌دهد که در برآورد جدید، رقم رشد اقتصادی بدبینانه مرکز پژوهشهای مجلس تغییر نکرده، اما برآورد از رشد اقتصادی خوش‌بینانه کاهش پیدا کرده است.

از آنجا که عملکرد بخش حقیقی اقتصاد در سال‌های ۹۷ و ۹۸ بیش از هر چیز متأثر از وضع تحریم‌های جدید و بحران ارزی است، انتظار می‌رود در سال ۹۸، شاهد وضعیت نسبتاً مشابهی با سال ۹۱ از حیث تأثیر تحریم‌ها و واکنش عملی فعالان اقتصادی کشورهای طرف معامله بر عملکرد بخش حقیقی اقتصاد باشیم.

در سناریوی اول فرض شده است که در نیمه دوم سال ۹۷، به‌طور متوسط حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز صادرات نفت و میعانات گازی افت داشته باشد، در واقع به‌طور میانگین ۱٫۹ میلیون بشکه در روز صادرات نفت و میعانات در کل سال ثبت شود، علاوه‌براین، در سال ۹۸ نیز به‌طور میانگین روزانه یک میلیون بشکه صادرات نفت و میعانات گازی داشته باشیم.

در سناریوی دوم فرض شده است که صادرات نفت و میعانات گازی در نیمه دوم سال ۹۷، کاهشی در حدود ۱٫۶ میلیون بشکه در روز داشته باشد، به این ترتیب در کل سال ۹۷، به‌طور میانگین ۱٫۵ میلیون بشکه در روز صادرات نفت و میعانات گازی ثبت شود، علاوه‌براین در سال ۹۸ نیز روزانه به‌طور میانگین ۹۰۰ هزار بشکه صادرات نفت و میعانات گازی انجام شود.


شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ ۱۲ دی ۹۷، کد مطلب: ۱۹۱۳۴۵۰:www.tasnimnews.com


منبع :: http://shoaresal.ir

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
پربازدیدترین ها
بانک پاسارگاد شعار سال . . . .