امروز یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸
۰:۵۳:۰۴ - سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تأكید رهبر انقلاب بر تدوین برنامه‌ای برای اصلاح ساختار بودجه كشور
گروه اقتصاد ــ معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به تأكید رهبر معظم انقلاب مبنی بر تدوین برنامه‌ای برای اصلاح ساختار بودجه كشور با هدف كاهش هزینه‌ها و حمایت از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، گفت: اصلاح ساختار بودجه در شرایط كنونی، كاری پرفایده، سودمند و در جهت منافع كشور است.


تأكید رهبر انقلاب بر تدوین برنامهای برای اصلاح ساختار بودجه كشور

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاعرسانی دولت، جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، ظهر امروز دوشنبه، ۱۷ دیماه به ریاست معاون اول رئیسجمهور برگزار شد.

اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به تاكید رهبر معظم انقلاب مبنی بر تدوین برنامهای برای اصلاح ساختار بودجه كشور با هدف كاهش هزینهها و حمایت از برنامههای اقتصاد مقاومتی، گفت: اصلاح ساختار بودجه در شرایط كنونی، كاری پرفایده، سودمند و در جهت منافع كشور است.
معاون اول رییس جمهور لازمه اصلاحات ساختاری در بودجه كشور را اجماع و وفاق همگانی دانست و افزود: یكی از ظرفیتهای اقتصاد مقاومتی قدرت اجماعسازی آن است و در حال حاضر شاهد شكلگیری وفاق ملی و فرصتی مناسب هستیم كه اجماع همه اركان نظام برای اصلاحات ساختاری در بودجه كشور را فراهم كرده و زمینههای لازم برای مشاركت در این كار به خوبی ایجاد شده است.
وی همچنین با اشاره به آمادگی مجلس شورای اسلامی برای كمك به اصلاح ساختاری بودجه، بیان كرد: لازم است سازمان برنامه و بودجه كشور موضوع اصلاح ساختار بودجه را در قالب نقشه راهی جامع و منسجم به همراه برنامه زمانبندی برای اجرا تدوین كند تا با مشاركت قوای سه گانه و سایر نهادها و دستگاه ها بتوانیم این كار بزرگ و ضروری را به انجام برسانیم.
جهانگیری در ادامه با اشاره به اینكه ویژگی مشكلات كشور امروز پیچیده و دشوار می باشد، خاطر نشان كرد: البته حل این چالشها غیرممكن نیست و می توان با اصلاحات مناسب در ساختار بودجه، برنامه ها و راهكارهای مناسب برای حل و فصل این مسائل تدوین كرد.
معاون اول رییس جمهور مسائل صندوق های بازنشستگی، چالش محیط زیست، مسئله كم آبی و موضوع بیكاری را از جمله چالش های اصلی كشور برشمرد و تصریح كرد: باید در برنامه ها و هدفگذاری های خود به دنبال رشد اقتصادی پایدار مستمر اشتغال زا باشیم چرا كه یكی از اصلی ترین چالش های كشور بیكاری است و در این مقطع، رشد اقصادی كه منجر به ایجاد فرصت های شغلی شود، امری ضروری است.
رییس ستاد فرماندهی اقصاد مقاومتی بر لزوم برنامه ریزی برای بازدهی مناسب دارایی های شركت های دولتی تاكید كرد و اظهار داشت: با وجود اینكه مجموع دارایی این شركت ها رقم بسیار بزرگی است اما گزارش ها نشان می دهد كه مجموع بازدهی و سودآوری این شركت ها پایین تر از سطح انتظارات است كه باید در این زمینه چاره اندیشی شود.
در این جلسه مسعود پزشكیان، نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اهمیت اصلاح ساختاری بودجه و آثار مثبت آن در اقصاد كشور، گفت: اجرای این كار نیازمند هماهنگی میان همه قوا و نهادها است و مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد در این برنامه مهم مشاركت و همراهی لازم را با دولت انجام دهد.
در این جلسه كه نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی، وزرای كشور، تعاون، كار و رفاه اجتماعی، نیرو، راه و شهرسازی، رییس سازمان برنامه و بودجه كشور، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، ریس هیات عامل صندوق توسعه ملی، رییس اتاق بازرگانی ایران، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) نیز حضور داشتند، نماینده سازمان برنامه و بودجه گزارشی از پیش نویس برنامه اصلاح ساختاری بودجه بر اساس سیاستهای كلی اقتصاد مقاومتی ارائه كرد.
وی گزارشی از وضعیت موجود بودجه و ضرورت اصلاحات ساختاری آن ارائه كرد و گفت: هزینههای ناشی از چالشهای مختلف نظیر مسائل محیط زیست، مسائل نظام بانكی، مشكلات صندوقهای بازنشستگی و بدهی دولت، منجر به ناترازی مستمر بودجه با ساختار فعلی شده است كه تاكنون برای رفع این ناترازی یا از منابع بانك مركزی استفاده شده كه منجر به تورم میشود و یا از پس اندازها و ثروت ملی استفاده شده كه به افزایش بدهی دولت منجر میشود.
در این گزارش همچنین چارچوب اصلاحات بودجهای شامل ثبات اقتصاد كلان، درآمدزایی پایدار، هزینه كرد كارا و تقویت نهادی بودجه تشریح شد و اعلام شد كه اصلاحات ساختار بودجه بر اساس این چهار مولفه كه هر كدام شامل زیرمجموعههایی است، می تواند پشتیبان رشد پایدار اقتصاد كشور باشد.
در ادامه این نشست پس از بحث و تبادل نظر پیرامون این گزارش و برنامه اصلاح ساختاری بودجه، مقرر شد سازمان برنامه و بودجه كشور با مشاركت سایر قوا و نهادهای مرتبط هرچه سریعتر این برنامه را در قالب نقشه راهی منسجم و با تنظیم برنامه زمانبندی اجرا، تدوین و آن را به دولت ارائه دهد.

انتهای پیام


منبع :: http://www.iqna.ir

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
پربازدیدترین ها
بانک پاسارگاد شعار سال . . . .