امروز یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸
۲:۰۳:۳۴ - جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
پیش‌بینی بانک جهانی از مثبت شدن رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۰
بانک جهانی پیش‌بینی کرده است که در سال ۲۰۱۹ تولید ناخالص جهان ۲٫۹ درصد رشد خواهد کرد و نرخ رشد اقتصادی ایران از سال ۲۰۲۰ مجدداً مثبت خواهد شد.


به گزارشگروه اقتصادی خبرگزاری آنا از اتاق بازرگانی ایران، بانک جهانی پیشبینی کرده است که در سال ۲۰۱۹ تولید ناخالص جهان ۲٫۹ درصد رشد خواهد کرد. همچنین بر اساس پیشبینی این بانک، نرخ رشد اقتصادی ایران اگرچه در سال جاری میلادی منفی ۳٫۶ خواهد بود اما از سال ۲۰۲۰ مجدداً مثبت خواهد شد.

بانک جهانی با ابراز نگرانی از تداوم برخی نابسامانیها در اقتصاد جهانی، پیشبینی خود از نرخ رشد تولید ناخالص جهان در سال جاری و سال آینده میلادی را تعدیل کرد. همچنین براساس پیشبینی بانک جهانی، رشد اقتصادی ایران از سال آینده میلادی مجدداً مثبت خواهد شد.

در جدیدترین گزارش بانک جهانی از چشمانداز اقتصاد جهانی، این بانک با اشاره به چالشهایی از قبیل تنشهای تجاری بین ابرقدرتهای اقتصادی، بیثباتی در بازارهای مالی و بحرانهای ارزی در برخی اقتصادهای نوظهور، پیشبینی خود از نرخ رشد اقتصادی جهان در سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ را به میزان ۰٫۱ درصد کاهش داده است که این کاهش هم شامل اقتصادهای توسعهیافته و هم شامل اقتصادهای نوظهور میشود. بانک جهانی قبلاً پیشبینی کرده بود که نرخ رشد اغلب اقتصادهای مهم جهان در سال ۲۰۱۹ کمتر از رقم آن در سال ۲۰۱۸ خواهد بود.

براساس پیشبینی بانک جهانی، تولید ناخالص جهان در سال جاری میلادی با نرخ ۲٫۹ درصد رشد خواهد کرد که اگرچه رقمی نزدیک به میانگین سالهای بعد از بحران جهانی ۲۰۰۸ است اما کاهش آن نسبت به سال قبل اتفاقی نگرانکننده به نظر میرسد. آیهان کوز، اقتصاددان مسئول تدوین گزارش اخیر بانک جهانی، در حاشیه این گزارش خاطرنشان کرده است: «وقتی به موتورهای محرک اقتصاد جهانی فکر میکنیم، میبینیم که همه آنها در حال از دست دادن شتاب خود هستند».

بانک جهانی پیشبینی کرده است که اقتصاد ایران در سال جاری میلادی ۳٫۶ درصد کوچکتر خواهد شد اما از سال آینده به مدار صعودی بازخواهد گشت و نرخ رشد ۱٫۱ درصدی را تجربه خواهد کرد که همین نرخ رشد در سال ۲۰۲۱ نیز تکرار خواهد شد. بانک جهانی در گزارش خود به تأثیر تحریمهای آمریکا علیه ایران بر کاهش ارزش ریال و منفی شدن نرخ رشد اقتصادی ایران اشارهکرده و درعینحال خاطرنشان کردهکه این تحریمها ثبات بازار جهانی نفت را نیز به خطر میاندازند.

همچنین طبق پیشبینی اخیر بانک جهانی، بزرگترین اقتصادهای کنونی جهان یعنی آمریکا، چین و منطقه یورو در سال ۲۰۱۹ با کاهش نرخ رشد اقتصادی مواجه خواهند شد. بانک جهانی نرخ رشد اقتصادی آمریکا، چین و منطقه یورو در سال جاری میلادی را به ترتیب ۲٫۵، ۶٫۲ و ۱٫۶ درصد پیشبینی کرده است که نسبت به رقم برآورد شده از رشد اقتصادی آنها در سال ۲۰۱۸ کاهش محسوسی نشان میدهد. روند نزولی نرخ رشد سه اقتصاد بزرگ جهان در سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ نیز ادامه خواهد یافت.

البته این پیشبینی بانک جهانی بیش از آنکه خبر از وقوع یک رکود اقتصادی تمامعیار در جهان را بدهد، از فروکش کردن شتاب اقتصاد جهانی حکایت دارد؛ چنانکه کارشناسان بلندپایه بانک جهانی خاطرنشان کردهاندکه همچنان شانس بهبود چشمانداز اقتصاد جهانی وجود دارد. به گفته آیهان کوز، اقتصاددان مسئول تدوین گزارش اخیر، اگر اخبار مثبتی از فدرال رزرو آمریکا به بازارهای مالی جهان مخابره شود و آرامش را بر آنها حاکم سازد و اگر تنشهای تجاری بین ابرقدرتهای اقتصادی خاتمه یابد، آنگاه میتوان چشمانداز امیدوارکنندهتری را برای اقتصاد جهانی متصور بود.

درعینحال باید توجه داشت که تجارت جهانی و سایر مسائل مرتبط با اقتصادهای بزرگ، تنها عوامل تهدیدکننده رشد اقتصاد جهانی نیستند. در سال گذشته برخی از اقتصادهای نوظهور جهان ازجمله ترکیه و آرژانتین بحرانهای ارزی شدیدی را تجربه کردند. از طرفی اقتصادهای نوظهور متکی به صادرات منابع طبیعی که تا قبل از سهماهه پایانی سال ۲۰۱۸ به دلیل رشد مناسب قیمت کالاهای خام با امیدواری بیشتری به آینده نگاه میکردند، در ماههای پایانی سال شاهد افت شدید قیمت محصولات صادراتی خود بودند و از این بابت دچار مشکلاتی شدند.

گفتنی است بانک جهانی سالانه دو بار در ماههای ژانویه و ژوئن اقدام به انتشار گزارش پیشبینی کارشناسان خود از چشمانداز اقتصاد جهانی میکند. گزارش اخیر بانک جهانی در قیاس با آخرین گزارش منتشرشده از سوی صندوق بینالمللی پول در مورد چشمانداز اقتصاد جهانی –که حدود سه ماه از انتشار آن میگذرد- کمی بدبینانهتر است.

بانک جهانی و صندوق بینالمللی پول در پیشبینیهای خود از روشهای وزندهی متفاوتی استفاده میکنند اما با فرض استفاده آنها از یک روش مشابه، پیشبینی بانک جهانی از نرخ رشد اقتصادی جهان در سال جاری میلادی ۰٫۲ درصد پایینتر از پیشبینی صندوق بینالمللی پول است.

انتهای پیام/۴۰۹۲/خ


منبع :: http://ana.ir

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
پربازدیدترین ها
بانک پاسارگاد شعار سال . . . .