امروز سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸
۱۱:۰۸:۲۲ - جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۸۹ درصد مردم خواستار بررسی دقیق بودجه شرکت های دولتی در مجلس شدند
نتایج یک نظرسنجی نشان داد بیش از ۶۹ درصد مردم معتقدند بودجه سازمان ها و نهادها در لایحه بودجه شفاف نیست و ۸۹ درصد مردم با بررسی دقیق تر بوددجه شرکت های دولتی از سوی مجلس موافقند.


به گزارش خبرگزاری تسنیم، طبق روال ثابت سالیانه لایحه بودجه ۹۸ کل کشور سه شنبه ۴ دی ماه ۹۷ با سقف ۱۷۰۳ هزار میلیارد تومان توسط رئیس جمهور، تقدیم مجلس شد که بودجه شرکتهای دولتی در سال آینده حدود ۱۲۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه و بودجه عمومی نیز حدود ۴۰۷ هزار میلیارد تومان است.

لایحه بودجه یکی از پربحث ترین لوایح است که هرسال توجه نخبگان و مردم را به خود جلب میکند. امسال نیز به دلیل شرایط خاص اقتصادی و دغدغه مردم در زمینه معیشت، بحث بودجه بیش از پیش مورد توجه است. در روزهای گذشته یک نظرسنجی از یکی از مراکز معتبر نظرسنجی انجام شده است که به بررسی نگاه مردم و دغدغههای آنها در نسبت با بودجه میپردازد. نتایج این نظرسنجی با عنوان«نظرسنجی از مردم تهران درباره لایحه بودجه سال ۱۳۹۸» که شهر تهران اجرا شده است، در ادامه میآید.

* ۴۰٫۴ درصد پاسخگویان گفتهاند اخبار بودجه کل کشور «اصلاً» برایشان جذابیت ندارد. اخبار بودجه کل کشور برای ۲۸٫۸ درصد پاسخگویان در حد «زیاد» و برای ۳۰٫۵ درصد در حد «کم» جذابیت دارد (نمودار ۱).

* ۴۶٫۸ درصد از پاسخگویان از محتوای بودجه سال ۱۳۹۸ که دولت به مجلس ارائه کرده است، «اصلاً» اطلاعی ندارند. ۳۵٫۵ درصد پاسخگویان درحد «کم یا خیلیکم» و ۱۷٫۷ درصد درحد «خیلیزیاد یا زیاد» از محتوای بودجه سال ۱۳۹۸ آگاهی دارند (نمودار ۲).

* از میان کسانی که از محتوای بودجه سال ۱۳۹۸ مطلع بودهاند (۵۳٫۲ درصد کل پاسخگویان)،

۶۱٫۳ درصد از طریق «صداوسیما» و ۲۱٫۶ درصد از طریق «تلگرام» به محتوای بودجه سال ۱۳۹۸ پی بردهاند. موارد تفصیلی در نمودار ۳ آمده است.

* ۸۹٫۶ درصد پاسخگویان گفتهاند ضرورت دارد مردم از جزئیات لایحه بودجه اطلاع داشته باشند. (نمودار ۴).

* ۶۹٫۵ درصد پاسخگویان گفتهاند بودجه سازمانها و نهادها در سال ۱۳۹۸ از شفافیت لازم برخوردار نیست (نمودار ۵).

?? با توجه به اینکه سه چهارم بودجه سال ۱۳۹۸ مربوط به شرکتهای دولتی است، ۸۹٫۲ درصد پاسخگویان با بررسی دقیقتر این بخش از بودجه از سوی مجلس «موافق» بودهاند (نمودار ۶).

* از نظر ۳۴ درصد پاسخگویان، مجلس شورای اسلامی بایستی در بررسی بودجه سال ۱۳۹۸ بیشتر به بخش «معیشت خانوادهها» توجه کند. نتایج تفصیلی در نمودار ۷ آمده است.

* ۷۳٫۴ درصد پاسخگویان با اخذ مالیات از دلالان و واسطهها «موافق» بودهاند (نمودار ۸).

* ۸۱ درصد پاسخگویان با تأمین هزینههای طرح تحول سلامت از منبع مالیات پزشکان «موافق» بودهاند (نمودار ۹).

* ۷۷٫۶ درصد پاسخگویان با ادامه پرداخت یارانه نقدی «موافق» بودهاند (نمودار ۱۰).

* ۵۹٫۱ درصد پاسخگویان با حذف تعداد زیادی از یارانهبگیران در سال ۱۳۹۸ «موافق» و ۴۰٫۲ درصد «مخالف» بودهاند (نمودار ۱۱).

* با توجه به منابع کافی برای پرداخت وام قرضالحسنه از سوی بانکها، پاسخگویان گفتهاند بهتر است این وام در زمینههای«افزایش وام مسکن» (31.8 درصد)، «وام خوداشتغالی» (25.2 درصد) و «افزایش وام ازدواج» (25 درصد) مصرف شود (نمودار ۱۲).

* ۵۱٫۶ درصد پاسخگویان گفتهاند دولت در اجرای افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان در سال آینده «موفق» خواهد شد (نمودار ۱۳).

* درخصوص افزایشها یا کاهشها در بودجه سال ۱۳۹۸؛ ۹۳٫۹ درصد از پاسخگویان با «افزایش هزینه آب، برق و گاز»، ۸۹ درصد با «افزایش قیمت حاملهای انرژی (بنزین، گازوئیل و…)»، ۸۳٫۹ درصد با «افزایش بودجه مؤسسات مذهبی و حوزه علمیه»، ۸۲٫۹ درصد با «کاهش بودجه سلامت»، ۷۹٫۲ درصد با «افزایش مالیات»، ۷۳٫۴ درصد با «کاهش بودجههای عمرانی» و ۶۲٫۳ درصد با «کاهش بودجه دفاعی کشور» «کاملاً مخالف یا مخالف» بودهاند. اطلاعات تفصیلی در نمودار ۱۴ آمده است.

?? انتظارهای پاسخگویان از صداوسیما درخصوص لایجه بودجه ۱۳۹۸ به ترتیب عبارتاند از: «بیان ساده بودجه برای مردم» (37.6 درصد)، «بیان دیدگاههای مختلف مردم درخصوص بودجه» (27.5 درصد)، «دعوت از کارشناسان برای تحلیل بودجه» (19.1 درصد) و «دعوت از نمایندگان موافق و مخالف بندهای بودجه» (13.6 درصد)، (نمودار ۱۵).

?? با توجه به اینکه جلسات مجلس شورای اسلامی از رادیو فرهنگ پخش میشود، ۸۰٫۹ درصد پاسخگویان با پخش جلسات کمیسیونهای مجلس شورای اسلامی برای بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ از صداوسیما در حد «زیاد» موافق هستند (نمودار ۱۶).

انتهای پیام/


منبع :: https://www.tasnimnews.com

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
پربازدیدترین ها
بانک پاسارگاد شعار سال . . . .