امروز پنج شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸
۲:۱۴:۰۲ - سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اقتصادی‌ترین روش تامین برق در دنیا انرژی‌ تجدیدپذیر است
رئیس ساتبا با اشاره به باور نادرستی که تجدیدپذیرها را انرژی لوکس می‌داند، گفت: امروزه هزینه تولید برق نیروگاه‌های فسیلی به حدود هشت تا ۱۱ سنت و در نیروگاه‌های تجدیدپذیر به حدود چهار تا پنج سنت برای هر کیلووات ساعت رسیده است از این رو تولید برق تجدیدپذیرها ارزان‌ترین روش تولید انرژی در دنیا است.


به‌گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیروسیدمحمد صادق‌زاده با اشاره به سه گام اصلی مجلس شورای اسلامی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور، اظهار کرد: نمایندگان خانه ملت در گام نخست با طرح مسئله اصلاح الگوی مصرف انرژی که بعدها به قانونی در این زمینه مبدل شد، توانستند یکی از مترقی‌ترین قوانین توسعه تجدیدپذیرها را رقم بزنند.

وی افزود: تنها ماده ۶۱ این قانون منشا تمامی تغییرات در حوزه تجدیدپذیرها بوده و براساس آن دولت موظف شده است از تمام تولیدکنندگان غیردولتی برق تولیدی نیروگاه‌های تجدیدپذیر را به صورت بلندمدت خریداری کند که ایجاد قراردادهای ۲۰ ساله در این بخش توانست دغدغه سرمایه‌گذاران برای حضور در این عرصه را برطرف کند.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: دومین گام حمایتی مجلس از توسعه انرژیهای تجدیدپذیر مربوط به قانون حمایت از صنعت برق بوده و ماده پنج آن منابع مالی این طرح را تامین کرده است. به طور کلی منابع مالی تجدیدپذیرها در دنیا از روش‌های مختلفی تامین می‌شود که یکی از موفق‌ترین آن‌ها مالیات سبز بوده که در کشور ما به عنوان عوارض برق دریافتی از مصرف کنندگان شناخته می‌شود.

رئیس سازمان ساتبا تدوین اساسنامه و ساختار ساتبا را گام سوم مجلس شورای اسلامی برای حمایت از توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر دانست و افزود: این سه گام، نظام تجدیدپذیرها را در کشور ما شکل داده است و براساس آن خلاء قانونی در این زمینه نداریم.

صادق‌زاده با اشاره به باور نادرستی که تجدیدپذیرها را انرژی لوکس می‌داند، ادامه داد: انرژی‌های تجدیدپذیر اقتصادی‌ترین روش تامین برق در دنیا است. براساس برآورد صورت گرفته هزینه تولید برق نیروگاه‌های فسیلی با محاسبه میزان آب مصرفی، انتشار دی اکسید کربن و… به حدود هشت تا ۱۱ سنت در هر کیلووات ساعت می‌رسد ولی این رقم برای انرژی‌های تجدیدپذیر به حدود چهار تا پنج سنت برای هر کیلووات ساعت کاهش پیدا کرده است و این رقم همچنان کمتر خواهد شد. از این رو تولید برق تجدیدپذیرها ارزان‌ترین روش تولید انرژی در دنیا است.

وی با اشاره به منابع موجود برای توسعه تجدیدپذیرها که از محل سوخت صرفه‌جویی شده بایستی تامین شود، گفت: در شرایط سخت تحریم‌ها که امکان صادرات نفت محدود شده است این آمادگی در میان شرکت‌های فعال تجدیدپذیر وجود دارد که در ازای تولید برق تجدیدپذیر و دریافت نقد صورت حساب‌های خود، نفت و فرآورده‌های نفتی دریافت کنند که این مسئله علاوه بر اشتغال‌زایی، ایجاد منابع لازم برای توسعه زیرساخت‌ها و صنعت برق، می‌تواند مشکل صادرات نفت را برطرف کند.


منبع :: http://www.imna.ir

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
پربازدیدترین ها
بانک پاسارگاد شعار سال . . . .