امروز پنج شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸
۱۹:۳۲:۴۲ - سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شیوه تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی تغییر می‌کند + جزئیات
به گزارش خبرنگار حوزه اقتصاد کلان و بودجه گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، محمدباقر نوبخت با حضور در جمع اصحاب رسانه به سؤالات متعدد رسانهها پاسخ داد. این نشست که به بهانه تشریح برنامههای سازمان برنامه و بودجه در حوزه اصلاح ساختار بودجه برگزار شده بود، در موضوع احتمال حذف دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی […]


به گزارش خبرنگار حوزه اقتصاد کلان و بودجه گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، محمدباقر نوبخت با حضور در جمع اصحاب رسانه به سؤالات متعدد رسانهها پاسخ داد.

این نشست که به بهانه تشریح برنامههای سازمان برنامه و بودجه در حوزه اصلاح ساختار بودجه برگزار شده بود، در موضوع احتمال حذف دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی دولت و نحوه تخصیص بهینه آن بهصورت مستقیم به مردم با چالش همراه شد.

در این نشست محمدباقر نوبخت در پاسخ به سؤال خبرنگار آنا مبنی بر اینکه آیا حذف دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی با توجه به عدم توفیق آن در ایجاد عدالت تخصیص کالاهای اساسی پیگیری خواهد شد یا خیر تصریح کرد: این موضوع در دولت در حال بحث است اما حذف ارز دولتی گوشت در راستای نقصی که در ایجاد عدالت توزیع کالاهای اساسی داشت، انجام شد.

نوبخت گفت: نمیتوان بهطور قطعی از حذف این ارز دولتی صحبت کرد اما درصدد هستیم تا ارز دولتی بهصورت مستقیم یا بهصورت کالابرگ در اختیار مردم قرار گیرد.

معاون رئیس جمهور در پاسخ به سؤال دیگر آنا مبنی بر اینکه زمانبندی تغییر شیوه پرداخت ارز دولتی از تخصیص به واردکنندگان به صورت مستقیم به مردم چگونه است، خاطرنشان کرد: تا هفتههای آینده موضوع اختصاص کالابرگ یا کارت الکترونیکی کالایی نهایی و نتیجه آن به عموم مردم اطلاع داده خواهد شد.

به گزارش آنا در حال حاضر دولت ۱۴ میلیارد دلار منابع برای اختصاص به کالاهای اساسی مردم که بهصورت مستقیم در معیشت آنان اثرگذار است، در اختیار دارد که بهزودی نحوه تخصیص آن که پیشتر به واردکنندگان داده میشد، تغییر خواهد کرد.

با این حساب مردم بهصورت مستقیم کالاهای اساسی را در قالب کالابرگ یا شکل دیگری دریافت خواهند کرد که ضریب خطای آن بسیار کمتر از شیوه فعلی است.

بنابراین با تخصیص ارز بهصورت مستقیم، طرف تقاضای ارز کنترلشده و احتمال کاهش قیمت وجود دارد اما امکان دارد برخی مردم تصور کنند که حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی منتج به افزایش قیمت آزاد آن خواهد شد اما بهواقع ارزی که در اختیار کالاهای اساسی قرار خواهد گرفت، با تغییر شیوه موجب بهینه شدن روند تخصیص آن خواهد بود.

انتهای پیام/۴۰۸۳/پ


منبع :: http://ana.ir

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
پربازدیدترین ها
بانک پاسارگاد شعار سال . . . .