امروز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
21:46:33 - یکشنبه 11 اکتبر 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
فرار از الزام بازگشت ارز، دلیلی برای قاچاق پسته به ترکیه
فرار از الزام بازگشت ارز، دلیلی برای قاچاق پسته به ترکیه
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با انتقاد به اینکه بانک مرکزی می‌گوید ارز باید به صورت نیمایی بازگردد و این عامل باعث شده که مقدار زیادی از پسته ایران به ترکیه قاچاق شود، عنوان کرد: وقتی بانک مرکزی درخواست ارز می‌کند، به قاچاق دامن می‌زند و حتی بازار‌های اروپایی را هم از دست می‌دهیم.

شعار سال: ذبیح الله اعظمی با اشاره به عملکرد ضعیف بازار پسته کشور، گفت: ۱۰۰ هزار تن پسته سال گذشته در انبارها مانده بود و مجمع نمایندگان استان کرمان دو میز برای پسته برگزار کرد که به وزارت صمت و وزارت امور خارجه متعلق بود. این دو میز کمک کرد پسته صد در صد رشد قیمتی داشته باشد ولی از دیگر سو بانک مرکزی پیمان سپاری ارزی را حذف نکرد.

وی بیان کرد: بانک مرکزی می‌گوید ارز باید به صورت نیمایی بازگردد و این عامل باعث شده که مقدار زیادی از پسته ایران به ترکیه قاچاق ‌شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه افزود: در این صورت در هر تن ۲۵ میلیون تومان تفاوت قیمتی ایجاد می‌شود و نه تنها ارزی به کشور باز نمی‌گردد، بلکه پسته ایران به نام کشور دیگر تمام می‌شود. از تجار درخواست می‌کنیم ارز حاصل از پسته به کشور بازگردد. وقتی بانک مرکزی درخواست ارز می‌کند، به قاچاق دامن می‌زند و حتی بازارهای اروپایی را هم از دست می‌دهیم.

خبر فوری  اجرایی شدن تهدید FATF بر وضعیت بانکی ایران چه تاثیری دارد

بازار صادراتی پسته

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اختلال آفرینی کرونا در بازار صادراتی پسته ایران به چین و هند و اروپا اظهار کرد: کرونا پسته امریکا را نیز دچار مشکل کرده است.

حمید حسینی، همچنین ۵ سال اخیر سال شرایطی نامساعد برای پسته کشور دانست و افزود: بخشی از بازار صادراتی را هم بدلیل مشکلات داخلی از دست دادیم ولی از ۸ ماه نخست سال جاری حدود ۱۱۳ هزار تن صادرات داشتیم که رقمی قابل قبول است.

صادرکنندگان و تولیدکنندگان پسته از هیچ یارانه‌ای استفاده نمی‌کنند ولی بانک مرکزی اجازه داد ارز صادرکنندگان پسته به واردکنندگان موبایل انتقال یابد. این رویه تا سه ماه بسیار به ما کمک کرد و تا شهریور ماه وضعیت صادراتی پسته مساعد بود.

خبر فوری  استفاده از کارت بازرگانی برای تجارت در دنیا منسوخ شده است

تعامل با بانک مرکزی

به گزارش خبرگزاری صنایع، نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران در پایان با بیان اینکه همراهی بانک مرکزی تا حدی موجب رونق بازار پسته شد، افزود: بانک مرکزی مجدد این رویه را منتفی کرد که موجب گلایه صادرکنندگان پسته است.

شعار سال با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری صنایع، تاریخ انتشار خبر: ۲۰ مهر ۱۳۹۹، کد خبر: ۲۲۳۲۳۳، sanayepress.com

.
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بانک پاارگاد